Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców, czytelników i wszystkich miłośników książek.

Historia święta książki sięga 1930 r. – właśnie wtedy zaczęto je obchodzić w Hiszpanii. Z kolei w roku 1964 zwyczaj ten zawędrował do wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych, stając się wydarzeniem międzynarodowym. W 1995 r. na wniosek rządu Hiszpanii UNESCO ustanowiło dzień 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji uczniowie klasy II wzięli udział w dniu 26.04.2022 r.w zajęciach czytelniczych zorganizowanych w bibliotece szkolnej. Najpierw uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje książka i jak wiele osób pracuje przy jej tworzeniu, a następnie utrwalili oraz poszerzyli swoje wiadomości na temat rodzajów książek pod względem treści w nich zawartych. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce bezbłędnie dokonał klasyfikacji wybranych książek z księgozbioru naszej bibliotek szkolnej.

Dziękujemy klasie II za aktywny udział w zajęciach i mamy nadzieję, że wśród wypożyczanych przez uczniów książkach znajdą się teraz nie tylko lektury szkolne, ale również książki przyrodnicze, historyczne, detektywistyczne, biograficzne, poradniki itp.

J. Kopczak