Podkarpacki "Kopernik"

W pierwszym kwartale przyszłego roku otwarte ma zostać Podkarpackie Centrum Nauki (PCN) „Łukasiewicz”, którego budowa już się zakończyła w Jasionce. Jak informuje portal Krosno24, obiekt ma prezentować w sposób nowoczesny i innowacyjny zagadnienia dotyczące nauki. Placówka będzie zachęcać do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek. Oprócz części ekspozycyjnej, w Centrum znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych, gdzie odbywać się będą zajęcia związane z konstruowaniem i budowaniem urządzeń oraz modelarstwem i majsterkowaniem.

Aktywne uczestnictwo w pokazach i warsztatach tematycznych przełoży się na rozwijanie umiejętności praktycznych dzieci i młodzieży. Placówka stanie się ważnym, wspierającym system szkolnictwa, zapleczem edukacyjnym w regionie. Wpłynie na zmniejszenie wykluczenia społecznego związanego z dostępem do nauki i nowoczesnych metod zdobywania wiedzy z zachowaniem integracji międzypokoleniowej.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będzie miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych, odkrywania talentów i zainteresowań. Ośrodek będzie popularyzował naukę między innymi powiązaną z inteligentnymi specjalizacjami województwa, a więc lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz szeroko rozumianą jakością życia.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 76 mln złotych.