Spotkanie z ratownikami Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowegow Sanoku.

29 listopada 2022r. gościliśmy w naszej szkole ratowników z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.

Głównym celem spotkania było przypomnienie uczniom zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone oddzielnie dla klas 0-3 oraz 4-8.

Podczas pogadanki z ratownikami medycznymi uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku zasłabnięć, poparzeń, skaleczeń i złamań. Największą  jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne z fantomem. Początkowo uczniowie przyglądali się czynnościom wykonywanym przez ratowników, a następnie według ich wskazówek naśladowali sztuczne oddychanie i masaż serca. Chętnych do ćwiczeń masażu serca było wielu, a każdy uczeń wykonujący masaż serca otrzymywał od naszych gości pamiątkowe gadżety. Ponadto uczniowie utrwalili sobie znane im  już numery alarmowe oraz powtórzyli zasady prawidłowego zgłaszania wypadku na numer alarmowy.

Były to niezwykłe warsztaty, które uwrażliwiły uczniów na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, bo mogą uratować życie najbliższym i tym przypadkowo spotkanych.

Renata Lorenc