Piknik Edukacyjny z PROJEKTOREM

Nazwa wydarzenia: „Piknik edukacyjny z PROJEKTOREM”.

Data: 19 maja 2023r. w godz. 09:30 – 14:30.

Organizatorzy: Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Szkoła Podstawowa im. Ignacego    Łukasiewicza w Strachocinie.

19 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Strachocinie odbyły się zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin nauk ścisłych, prowadzone przez wolontariuszy Akcji Specjalnej – Pikniki Edukacyjne z PROJEKTOREM.

PROJEKTOR jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Wolontariusze wspierający akcję wspólnie z ekspertami w dziedzinie innowacyjnej edukacji i zainteresowanymi placówkami edukacyjnymi organizują ciekawe, interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci z małych miejscowości województwa podkarpackiego.

-Piknik edukacyjny z PROJEKTOREM to przede wszystkim warsztaty, które mają pokazać, że nauki ścisłe to nie tylko wiedza czysto teoretyczna i teoretyczny przedmiot w szkole, ale również wiedza, którą możemy wykorzystać w praktyce. I takie właśnie są nasze warsztaty, jak: kryminalistyka, pierwsza pomoc, konstrukcje przestrzenne, edukacja finansowa, matematyka i logiczne zagadki, na których pokazujemy zastosowanie wiedzy matematyczno-technicznej w życiu codziennym – wyjaśniła Maria Redzimska, koordynator akcji.

W zajęciach, które okazały się niezwykle pasjonującą przygodą z nauką, brali udział uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Strachocinie, klasy V Szkoły Podstawowej w Pakoszówce i klasy VI Szkoły Podstawowej w Kostarowcach. Podczas warsztatów  Matematyka – zagadki logiczne, uczestnicy mogli poznać tangramy matematyczne i spirografy. Na zajęciach z Kryminalistyki uczniowie wcielili się w rolę detektywów, zabezpieczając miejsca zbrodni i rozwiązując frapujące zagadki kryminalne. Poznali również tajniki  wybranych dziedzin kryminologii, takich jak daktyloskopia i mechanoskopia. Równie ciekawe i twórcze okazały się warsztaty z Konstrukcji Przestrzennych, które przybliżyły uczniom tajemnice konstruowania, majsterkowania i budowania w oparciu o podstawowe prawa fizyki. Utalentowani konstruktorzy ze wszystkich klas stworzyli imponujące wieże i mosty, które pomyślnie przeszły testy wytrzymałościowe i zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Kolejne warsztaty dotyczyły ważnych aspektów życia codziennego. Edukacja Finansowa wprowadziła uczniów w świat pojęć związanych z ekonomią i bankowością, mogli również opracować budżet domowy, a także dowiedzieć się czy warto i jak należy oszczędzać środki finansowe. W ofercie edukacyjnej PROJEKTORA nie zabrakło również zajęć z pierwszej pomocy, podczas których uczniowie poznali zasady udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym i przećwiczyli na różnych fantomach prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Piknik Edukacyjny z PROJEKTOREM dał uczniom możliwość rozwijania wyobraźni, myślenia logicznego, rozwiązywania problemów naukowych we współpracy z rówieśnikami, jak również odkrywania talentów i własnej sprawczości; a to wszystko w atmosferze radości i zaciekawienia.

- Jest to bardzo fajna akcja prowadzona przez studentów z Rzeszowa. Są różne lekcje: kryminalistyka, matematyka logiczna, czy finanse. Najbardziej podobała mi się kryminalistyka. Na kryminalistyce odbijaliśmy ślady palców i mogliśmy stworzyć hipotezę dotyczącą pewnej zbrodni – powiedziała Emila, uczennica klasy VIII.

- Bardzo podobały mi się zajęcia matematyczne, na których były ciekawe układanki i zadania- powiedziała Lena ze Szkoły Podstawowej w Pakoszówce.

Swoimi wrażeniami po Pikniku podzielili się również wolontariusze prowadzący zajęcia, którzy podziękowali uczniom za ciepłe przyjęcie i zaangażowanie na warsztatach. Akcja Specjalna – Pikniki Edukacyjne z PROJEKTOREM daje wolontariuszom możliwość wspierania lokalnych społeczności, z których pochodzą. Koordynatorką działu Konstrukcje Przestrzenne była Zuzanna Dąbrowska, absolwentka Szkoły w Strachocinie, która następująco podsumowała to szczególne wydarzenie:

-Szkoła była bardzo dobrze przygotowana pod względem ustawienia wszystkich sal i dostarczenia rzeczy, których potrzebowaliśmy. Poza tym, atmosfera była jak najlepsza, dzieci były bardzo zaciekawione, co nas bardzo cieszy. Dla nas to jest zawsze przyjemność przyjeżdżać do takich szkół, z którymi jesteśmy związani, więc jest to powrót do przeszłości. Dla mnie jest to powrót do miłych wspomnień, bo jak najlepiej wspominam szkołę.

Dziękujemy serdecznie organizatorom, wolontariuszom i wszystkim osobom wspierającym realizację innowacyjnych zajęć rozwojowych dla uczniów z naszej gminy.

Anna Starościak