INFORMACJA O PLANOWANYCH UROCZYSTOŚCIACH 650-LECIA STRACHOCINY

Drodzy mieszkańcy Strachociny oraz rodacy mieszkający poza rodzinną miejscowością!

W dniu 18 lutego 2019 roku zawiązany został Społeczny Komitet obchodów 650-lecia nadania aktu lokacyjnego wsi Strachocina przez króla Kazimierza Wielkiego.

Przewodniczącą Komitetu została sołtys P. Jadwiga Skiba.

Ustalono, że uroczyste obchody 650-lecia Strachociny

odbędą się 8 – 9 czerwca 2019r.

W ramach tych obchodów planuje się między innymi:

• postawienie obelisku upamiętniającego 650-lecie powstania Strachociny
  • wydanie kolorowych folderów ukazujących historię Strachociny,
  • przygotowanie wystawy w formie ścianek ekspozycyjnych prezentujących najważniejsze dokumenty oraz wydarzenia z historii Strachociny (mapa katastralna Strachociny z 1851 r., tekst oryginalny Aktu lokacyjnego z 10 maja 1369 r., historyczne zdjęcia, kopie dokumentów, itp.).

Jeżeli ktoś z Państwa Rodaków posiada nieznane dokumenty czy inne wartościowe ze względów historycznych pamiątki prosimy o kontakt

• przygotowanie wystawy internetowej na stronach Archiwum Państwowego
    w Rzeszowie,

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczną się 8 czerwca „pobudką”, tj. przemarszem orkiestry dętej przez wieś. Podczas przemarszu nastąpi odsłonięcie obelisku przy Domu Kultury (obok pomnika 600- lecia Strachociny). Następnie wszyscy udamy do Sanktuarium św. A. Boboli, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Dalsza część uroczystości – oficjalna i artystyczna i kulinarna - odbędzie się na sali gimnastycznej naszej szkoły i w jej obejściu.

W dniu 9 czerwca w godzinach popołudniowych na boisku przy starej szkole zostanie zorganizowany piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą również występy artystyczne.

Obchody Jubileuszu zakończy festyn.

Chcąc zrealizować powyższe zamierzenia, zwracamy się z prośbą do mieszkańców Strachociny oraz rodaków mieszkających poza Strachociną, o wsparcie finansowe. Każda pomoc z Państwa strony przyczyni się do zorganizowania uroczystego Jubileuszu, a jednocześnie będzie hołdem złożonym tym, którzy już odeszli
i zostawili nam to dziedzictwo, jakim jest nasza wieś z całym jej dorobkiem.

Apelujemy do wszystkich, którym droga jest nasza Mała Ojczyzna Strachocina o włączenie się do obchodów tej okrągłej rocznicy przez udział w uroczystościach.

Poczujmy się Wspólnotą, którą łączy już 650 lat istnienia!

Trud pracy i dzieła przeszłych pokoleń stanowią dla nas wyzwanie, aby w dalszym ciągu czynić sobie ziemię poddaną, tę ziemię,

którą Stwórca nam dał w posiadanie - dał i zadał równocześnie. (Jan Paweł II)

Wszystkie informacje dotyczące obchodów umieszczane będą na stronie internetowej szkoły: www.spstrachocina.szkolnastrona.pl  w  zakładce „650-lat Strachociny”

Środki finansowe można wpłacać na specjalnie utworzone na ten cel subkonto pomocnicze Społecznego Komitetu Obchdóww wpisując w tytule wpłaty „650-lecie Strachociny”.

Nr konta:  05 8642 1184 2018 0058 6764 0003

Rozliczenie z dokonanych wpłat oraz poniesionych kosztów zostanie przedstawione mieszkańcom na Zebraniu Wiejskim, po zakończeniu obchodów 650-lecia.

Ze staropolskim pozdrowieniem