„Gdy widzisz sztandar pochylasz głowę, bo rzecz to wielka, wzniosła i wspaniała”

W zachmurzone, zimowe przedpołudnie 15 grudnia 2022 r. Szkoła Podstawowa w Strachocinie gmina Sanok, jaśniała niezwykłym światłem – blaskiem lampy naftowej, której płomieniem rozświetlił mroki ziemi patron naszej szkoły Ignacy Łukasiewicz. Było to wydarzenie podsumowujące realizację grantowego programu dla lokalnych inicjatyw „Rozgrzewamy polskie serca”, finansowanego przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza, a noszące nazwę „Strachockie serca Łukasiewiczem rozgrzane”. Społeczność szkolna miała zaszczyt z honorami pożegnać zasłużony sztandar szkoły podstawowej, który służył jej przez 27 lat i powitać nowy, na nim wzorowany, z piękną lampą Łukasiewicza będącą symbolem cnót Patrona naszej szkoły.

Przebieg uroczystości miał podniosły charakter. Szkoła była pięknie udekorowana, uczniowie i dzieci z przedszkola odświętnie ubrani. W dekoracjach królował kolor bieli i czerwieni, a także górniczej zieleni. Podniosłość chwili  dopełniali szanowni Goście.

Nowy sztandar w towarzystwie historycznego sztandaru gimnazjum w Strachocinie, zasłużonego sztandaru szkoły podstawowej w Strachocinie został wprowadzony do szkoły na salę gimnastyczną gdzie odbywała się główna uroczystość przy rytmie werbli (uczeń Jakub Wolanin). Następnie odśpiewaliśmy hymn Polski.

Skład Pocztów sztandarowych:

„Nowy”  sztandar Szkoły Podstawowej – Jarosław Adamczuk, Maciej Dębiński, Marek Pacławski – PGNiG Grupa Orlen Sanok

Poczet sztandaru historycznego gimnazjum - Wiktor Wolanin, Jakub Grządziel, Gabriel Mogilany – uczniowie szkoły w Strachocinie

Poczet sztandaru żegnanego zasłużonego: Filip Mogilany, Judyta Hydzik, Sara Wojtowicz – uczniowie szkoły w Strachocinie

Nowy sztandar w imieniu społeczności szkolnej powitali i przejęli jako poczet sztandarowy uczniowie: Kamil Radwański, Wiktoria Cecuła, Paulina Radwańska

Zasłużony sztandar szkoły został pożegnany z honorami przez  Dyrektora szkoły Andrzeja Cecułę, delegację uczniów w składzie: W. Cecuła, P. Radwańska, K. Radwański; oraz delegację nauczycieli: Elżbieta Pomykała, Joanna Gulbinowicz, Jarosław Tymczak.

Akt nadania szkole nowego sztandaru i formułę przekazania sztandaru odczytali przedstawiciele PGNiG Grupa Orlen Oddział Sanok Mieczysław Kawecki i Jarosław Adamczuk.

By przybliżyć sylwetkę i dokonania wielkiego patrona szkoły, wpływ jego pracy na losy małej i dużej ojczyzny oraz świata, uczniowie przedstawili trzy scenki rodzajowe: „Łukasiewicz – Wynalazca” oraz „Ignacy i Rockefeller” pod opieką nauczycielki Renaty Lorenc, a także „Łukasiewicz – spiskowiec” pod opieką Anny Starościak i Justyny Kopczak.

Przedstawione zostały także prezentacje multimedialne: „Rozwój przemysłu gazowniczego na terenie Strachociny od poszukiwań do Podziemnego Magazynu Gazu i interkonektora” oraz „Życie Ignacego Łukasiewicza”. Ostatnią było podsumowanie wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Rozgrzewamy polskie serca” grant „Strachockie serca Łukasiewiczem rozgrzane”.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach gratulowali szkole nowego pięknego sztandaru, który jest symbolem wszelkich cnót Patrona szkoły, podkreślali wkład pracy jaki musiał zostać włożony w przygotowanie tak podniosłej uroczystości. Życzyli dalszej pracy pełnej pomysłów i zapału dla kształtowania postaw podobnych postępowaniu Ignacego Łukasiewicza.

Uroczystości towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z poszukiwaniami ropy i gazu w Strachocinie oraz z wydobyciem gazu w naszej miejscowości. We współpracy z Archiwum Państwowym w Sanoku przygotowane zostały kserokopie historycznych dokumentów dotyczących „kopalnianej” historii Strachociny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa eko – lamp, wykonanych przez uczniów podczas warsztatów rękodzielniczych, jak również tych, przygotowanych w rodzinnym konkursie na eko – lampę.

Uroczystość uświetniona została przybyciem zaproszonych gości: przedstawicieli Urzędu Gminy Sanok: Pawła Wdowiaka, Anny Liszki, Iwony Fabian, Agnieszki Marszałek, Łukasza Mendyki; pracowników PGNIG Grupa Orlen Oddział Sanok: Jarosława Adamczuka, Mieczysława Kaweckiego, Macieja Dębińskiego,  Łukasza Cichockiego, Marka Pacławskiego;  Gaz – System Tarnów Terenowa Jednostka Eksploatacji w Strachocinie: Michała Habrata, Dyrektora SP w Pakoszówce: Joanny Podulki,  sołtysa Strachociny: Jadwigi Skiba; Radnego Gminy Sanok: Rafała Cecuły, przedstawicielek KGW Strachocina: Marty Piotrowskiej i Agaty Cecuły, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Strachocinie: Marka Wolanina; Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego Górnik Strachocina: Tadeusza Daszyka  oraz Rady Rodziców naszej szkoły: Sylwii Krupianik oraz Barbary Buczek.

Fotorelację z uroczystości przygotowała Izabela Haduch – Wójcik, natomiast wydarzenie prowadzili  Magdalena Wiszyńska i  Paweł Petryłka.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn szkół łukasiewiczowskich „O Ignacy nasz Patronie”, który jest jednocześnie hymnem naszej szkoły.

Podsumowując uroczystość przyjęcia nowego sztandaru, a jednocześnie pożegnania sztandaru zasłużonego, dyrektor szkoły powiedział, że „kto jest wdzięczny ten czyni świat lepszym”. Dlatego w imieniu społeczności szkolnej złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych marzeń o nowym sztandarze, zrealizowania wszystkich zamierzeń związanych z projektem „Rozgrzewamy polskie serca”, a także urzeczywistnienia dzisiejszego święta.

Uroczystość poświęcenia nowego sztandaru szkoły odbyła się 18.XII.2022 roku w kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strachocinie. Na uroczystej sumie sprawowanej przez ks. prałata Józefa Niżnika w intencji parafii i szkoły zgromadzili się nauczyciele, uczniowie z rodzicami, parafianie i pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Kolejny rozdział historii szkoły został zapisany.