BYKOWCE

10 września poczet sztnadarowy naszej szkoły

uczestniczył w uroczystości w Bykowcach

Około czterysta osób uczciło w czwartek pamięć polskich żołnierzy z 6. pułku strzelców podhalańskich, poległych 10 września 1939 r. w Bykowcach k. Sanoka.

Podhalańczycy pod dowództwem ppor. rez. Mariana Zaremby usiłowali zatrzymać Niemców z pierwszej dywizji piechoty górskiej Wehrmachtu.

- Według relacji świadka wydarzeń – podhalańczycy postanowili przepuścić jadących na przedzie motocyklistów i otworzyli ogień dopiero, kiedy pojawiły się ciężarówki z piechotą. Podporucznik Zaremba nie widząc szans dalszej obrony i wobec utraty 5 żołnierzy nakazał pozostałym wycofać się z pola walki, a sam kontynuował ostrzał. Po wyczerpaniu amunicji został wzięty do niewoli. Jeńca prowadziło dwóch Niemców. Wtedy najechał samochód z jakimś oficerem, któremu żołnierze zasalutowali. Wysiadł z samochodu i kilkoma strzałami w pierś zabił bezbronnego żołnierza. - relacjonowała wydarzenia z tamtych dni Krystyna Chowaniec z sanockiego hufca ZHP.

Szczątki ppor. Zaremby, początkowo złożone w przydrożnej mogile, trafiły na miejscowy cmentarz w 1940 roku, kilka miesięcy po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną. Służący w 6. samborskim pułku podhalańczyków ppor. rez. Marian Zaremba był leśnikiem. Do wojska został powołany w lecie 1939 roku. Pamięć o bohaterstwie Mariana Zaremby, który wraz z pięcioma podkomendnymi poległ w Bykowcach, była przekazywana wśród mieszkańców wsi z pokolenia na pokolenie. Kilka lat temu staraniem członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce na żołnierskich mogiłach stanęły nagrobki.

Wraz z ppor. Marianem Zarembą zginęło pięciu jego podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak i szer. NN. Wszyscy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Uroczystość zorganizowali: gmina Sanok, Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Krośnie, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce "Moja Wieś" im. Stanisławy Tarnawieckiej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz orkiestra dęta Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Sanoka. /tekst strona UG Sanok/