"Zachowamy piękno Bieszczad"

Nasza szkoła bierze udział w programie edukacji ekologicznej: "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów".

Celem programu jest popularyzacja i pogłębienie wiedzy z zakresu podstaw ekologii oraz wiedzy o zasobach przyrodniczych Bieszczadów i strategii ich ochrony.

Program składający się z zajęć kameralnych oraz zajęć terenowych prowadzonych na terenie Bieszczadzkiego Parku - rozpoczął się w marcu 2010 roku i kończy konkursem finałowym w listopadzie 2010 roku. W programie naszą szkołę reprezentuje 15 uczniów zainteresowanych problematyką przyrodniczą, którzy pod opieką pani Izabeli Haduch 25 marca i 16 kwietnia byli w Ustrzykach Dolnych, gdzie w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego wzięli udział w I i II zajęciach kameralnych.

25 marca na I zajęcia kameralne pojechało 14 osób z klas 1a, 1b, 2a i 2b (Garbat Karolina, Krzyśko Amanta, Wacławska Weronika, Abrachamowicz, Jarosław, Abrachamowicz Katarzyna, Kowalik Bartosz, Olearczyk Krzysztof, Olejarz Tomasz, Szamańska Małgorzata, Olearczyk Justyna, Śliniak Monika, Adamiak Agnieszka, Winnicka Jadwiga, Wyskiel Marcelina).

16 kwietnia na II zajęcia kameralne pojechało 13 osób: Garbat Karolina, Krzyśko Amanta, Wacławska Weronika, Abrachamowicz Jarosław, Abrachamowicz Katarzyna, Kowalik Bartosz, Kurnik Arkadiusz, Olejarz Tomasz, Szamańska Małgorzata, Olearczyk Justyna, Śliniak Monika, Winnicka Jadwiga, Wyskiel Marcelina. Podczas wykładów i ćwiczeń I zajęć uczniowie poznali wybranezagadnienia z ekologii dynamicznej, relacje panujące pomiędzy człowiekiem i biosferą oraz system ochrony przyrody Bieszczadów. Zajęcia II wyjazdu poświęcone były środowisku abiotycznemu Bieszczadów, ocenie zagrożeń i ochronie, poznaniu szaty roślinnej i fauny Bieszczadów, ich walorom i ochronie. Podczas przerw uczniowie mogli do woli zwiedzać muzealne ekspozycje, zadawać pracownikom dodatkowe pytania, a w stołówce posilić się przygotowaną herbatą i drożdżówkami. Po każdych zajęciach młodzi ekolodzy z nową porcją wiedzy wracali do szkoły nie mogąc doczekać się następnego wyjazdu. Teraz czekają na możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w terenie podczas dwudniowych warsztatów w Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych

 

 

NA GÓRĘ