„Odkrywamy Małopolskę”: Tarnów – Nowy Wiśnicz – Bochnia – Kraków

W dniach 5 i 6 czerwca 2025 r. uczniowie z klas: V, VI, VII oraz VIII wzięli udział w wycieczce szkolnej, której głównym celem było odwiedzenie i poznanie niezwykłych miejsc znajdujących się na mapie Małopolski: Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Bochni oraz Krakowa. Podróż rozpoczęła się już o godz. 6:00, a pierwszym przystankiem był Tarnów – 700-letnie miasto wielu kultur, które uznawane jest za „Perłę Renesansu”. Spacerując uliczkami miasta, uczniowie podążali szlakiem tajemniczych postaci – charakterystycznych rzeźb, zwanych maszkaronami, które rozmieszczone w istotnych dla miasta miejscach, nawiązują wyglądem do renesansowych maszkaronów zdobiących tarnowski ratusz i mających przed wiekami za zadanie chronić miasto przed złymi duchami oraz przyciągać dobrą energię. Podczas pobytu w Tarnowie, pani przewodnik przybliżyła uczniom również historię życia gen. Józefa Bema oraz polskiego wynalazcy Jana Szczepanika, którzy przez wiele lat mieszkali w Tarnowie. Przed podróżą do kolejnego miasta, uczniowie odwiedzili jeszcze bazylikę katedralną Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w której znajdują się najwyższe w Europie nagrobki. Następnym przystankiem w „odkrywaniu Małopolski” był barokowy Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, w którym uczniowie najpierw wzięli udział w warsztatach alchemicznych, a następnie zwiedzając komnaty poznali historię XVII-wiecznego Zamku.

Późnym popołudniem młodzi turyści rozpoczęli zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni, w której czekało na nich wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi, 250 m pod ziemię, był wielkim przeżyciem. Przemierzając pod okiem przewodników podziemną trasę multimedialną uczniowie mogli przenieść się w dawne czasy i za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk poznać historię kopalni, średniowieczne techniki wydobywcze, pracę górników oraz ich codzienne życie w kopalni. Jedną z wielu atrakcji było również zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową.

Oprócz samego zwiedzania uczniowie przeżyli także niezapomnianą noc pod ziemią w kopalnianym hotelu – „odcięci” od Internetu mogli spędzić aktywnie czas na sali gimnastycznej oraz podziemnej dyskotece.

Następny dzień rozpoczął się dla uczniów już o godz. 6:00. Po śniadaniu, zjedzonym w kopalni, szybem Cambi, wszyscy po prawie 15 godzinach, spędzonych pod ziemią, wyjechali na powierzchnię, by udać się do ostatniego miejsca na mapie wycieczki – do Krakowa.

Pobyt w Krakowie rozpoczął się rejsem gondolami po najdłuższej rzece w Polsce, podczas którego uczniowie mogli zobaczyć urokliwe miejsca miasta Krakowa, które znajdują się po obu brzegach Wisły. Następnie wszyscy udali się na Wzgórze Wawelskie, by zobaczyć Zamek Królewski, Katedrę Wawelską, zejść Smoczą Jamą na Bulwary Wiślane i udać się Drogą Królewską do Kościoła Mariackiego. Po obiedzie, przechodząc przez Bramę Floriańską, uczniowie udali na warsztaty do Żywego Muzeum Obwarzanka, podczas których poznając historię oraz tradycję wypieku najsmaczniejszego „symbolu” Krakowa, własnoręcznie wykonali smaczne i chrupiące obwarzanki.

O godz. 18:30 zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, nasi młodzi turyści udali się w podróż powrotną i o godz. 22:30 dotarli do Strachociny, gdzie oczekiwali już na nich rodzice.

 

NA GÓRĘ