Konkurs kulinarny

Paulina Cecuła i Emilia Rodzinka

NAJLEPSZE W II KONKURSIE KULINARNYM

14 marca 2019 roku w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku odbył się II konkurs kulinarny „Ziemniaczane historie - ziemniak w kuchni irlandzkiej, niemieckiej, polskiej”. W rywalizacji wzięło udział 12 dwuosobowych zespołów uczniów klas 8 i gimnazjalnych z powiatu sanockiego. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań uczniów w dziedzinie gastronomii, poznanie zwyczajów kulinarnych innych narodowości, doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów, kształtowanie wśród uczniów postawy uczciwej rywalizacji, nawiązywanie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami oraz umiejętność pracy w zespole. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu potrawy z wykorzystaniem ziemniaka. Danie powinno nawiązywać do tradycji kuchennych jednego z państw wymienionych w tytule. Konkurs odbył się w dwóch turach po 6 zespołów. W tym czasie uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach carvingu. Dla wszystkich uczestników przygotowany został słodki poczęstunek.

Nad przebiegiem konkursu czuwali jurorzy - nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Sabina Dziuba, nauczyciel WF o podwyższonej wrażliwości sensorycznej Bernard Sołtysik oraz Monika Lemko nauczycielka WF, prywatnie blogerka kulinarna „Moniki Smakołyki ”. Oprócz walorów smakowych, oceniali również wygląd estetyczny dania, pomysłowość w komponowaniu składników oraz umiejętność pracy w zespole.
Jury miało bardzo trudne zadanie, w wybraniu najlepszych dań. Poziom konkursu był na wysokim poziomie, młodzież wykazała się nie tylko imponującymi umiejętnościami kulinarnymi, lecz także niezwykłą kreatywnością oraz świetną organizacją pracy na swoich stanowiskach. Pomimo rywalizacji, panowała luźna, sympatyczna i radosna atmosfera. Taki klimat z pewnością przeniósł się na smak udanych potraw.
Po burzliwych naradach przydzielone zostały miejsca.
Wyniki:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Strachocinie
kuchnia polska - „Placuszki ziemniaczane pikantne z sosem przyprawowym”
• Paulina Cecuła
• Emilia Rodzinka