DZIEŃ EDUKACJI I PASOWANIE NA UCZNIA

W dniu 14 października Polska Szkoła obchodzi swoje święto przywołując pamięć o powołaniu przez Polski Sejm w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która całkowicie zreformowała ówczesne polskie szkolnictwo. Wprowadziła do szkół nauki ścisłe i przyrodnicze oraz wykładowy język łaciński zastąpiła językiem polskim.

Uroczystą Mszą Świętą społeczność Szkoły Podstawowej w Strachocinie rozpoczęła świętowanie Dnia Edukacji Narodowej. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów. Przedstawienie było wyrazem wdzięczności dla wszystkich pracowników szkoły za trud włożony w kształtowanie uczniowskich serc i umysłów.  W ramach obchodów tego święta w obecności zaproszonych gości: p. Anny Hałas - wójta gminy Sanok,  p. Pawła Fica - wiceprezesa Oddziału SITPNiG w Sanoku, Łukasza Cichockiego - kierownika PMG w Strachocinie, rodziców oraz całej szkoły pierwszoklasiści przeżyli swoje pasowanie na uczniów. Nasi mali bohaterowie zaprezentowali, ciekawy program artystyczny. Była to podróż do Krainy Edukolandii, w którą zabrali ich bohaterowie bajek, aby odczarować zaklęcie rzucone przez złą wróżkę. Recytując wiersze i śpiewając piosenki, pierwszaki wykazały się ogromną wiedzą i  umiejętnościami. Udowodnili  w ten sposób, że potrafią pokonać wiele trudności, że są bardzo pracowici i w pełni zasługują na tytuł ucznia swojej szkoły. Następnie odbyło się pasowanie na ucznia, którego dokonał symbolicznym ołówkiem dyrektor, po którym każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki, ufundowane  przez  Urząd Gminy w Sanoku oraz przyjaciół naszej szkoły ze  SITPNiG-u. Ten dzień zapewne zapisze się na kartach historii szkoły w Strachocinie i na długo zapadnie w pamięci świętujących ten dzień.