MAJOWE ŚWIĘTA, POLSKIE ŚWIĘTA

Przed nami czas trzech świąt, które są szczególnie ważne w historii Polski.

Brać uczniowska ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie  uczciła majowe święta  w sposób szczególny. Najmłodsi – Wychowankowie Punktu Przedszkolnego i Klasy 0 oraz klasa II – odświętnie ubrani i z flagami w dłoniach – odśpiewali Hymn Polski oraz zaprezentowali Katechizm Polskiego Dziecka, autorstwa W. Bełzy. Uczniowie klasy VIII przygotowali prezentacje multimedialne na temat obchodzonych w maju świąt. Wszystkie zaś klasy pracujące zdalnie – by uszanować tradycję naszej szkoły – odświętnie ubrani przeżywali obchody przed monitorami w domach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd się wzięły majowe i dlaczego je świętujemy

1 MAJA

1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, W Polsce nazywany popularnie Świętem Pracy lub  1 Maja. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.

 Data obchodów Święta Pracy upamiętnia strajk robotników z  Chicago w 1886 roku. Strajkujący robotnicy, byli wśród nich także emigranci z Polski, walczyli o godziwe warunki pracy, płacy i prawo do odpoczynku. Protest został krwawo stłumiony przez policję, wielu demonstrantów straciło życie.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się w 1890 roku. Od roku 1950 roku Święto Pracy w Polsce jest świętem państwowym,  dniem wolnym od pracy.

W okresie PRL-u, święto 1 Maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. 

2 MAJA

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.  Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 MAJA

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa  najważniejsze zasady jego funkcjonowania. 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform mających naprawić  działanie państwa. Niestety nie udało się ich wprowadzić w życie, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.

Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w okresie PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r.

Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia Polaków do niepodległości i z tego powodu stała się jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych.

 

 

NA GÓRĘ