Wycieczka klasy IV oraz klasy VIII: Sandomierz – Bałtów

19 czerwca uczniowie klasy IV oraz klasy VIII pod opieką p. Justyny Kopczak, p. Izabeli Haduch – Wójcik oraz p. Magdaleny Wiszyńskiej wyruszyli na dwudniową wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie Sandomierza oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

Podczas pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Sandomierz - niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem”, ponieważ tak jak stolica Włoch, umiejscowione jest na siedmiu wzgórzach. U podnóża tego pięknego miasta przywitała uczniów sympatyczna pani przewodnik, z którą wszyscy uczestnicy wycieczki spacerując pięknymi uliczkami Sandomierza, zobaczyli dom Jana Długosza, Stary Rynek z kotwicą „łączącą” niebo z ziemią orazlessowy wąwóz Królowej Jadwigi, porośnięty bujną roślinnością z niezwykłymi splotami korzeni starych drzew. By spojrzeć na panoramę miasta zatrzymaliśmy się również na Wzgórzu  Katedralnym, a następnie przeszliśmy na dziedziniec Zamku, wzniesionego w XIV w. na rozkaz króla Kazimierza III Wielkiego. Niezwykłym przeżyciem dla uczniów okazało się zwiedzanie podziemi miasta, podczas którego wędrując tunelami oraz ukrytymi pod ziemią piwniczkami, pani przewodnik przedstawiła m. in. historię Haliny Krępianki, która w XIII w. bohatersko uratowała Sandomierz przed Tatarami. Przed ostatnim punktem zwiedzania Sandomierza – rejsem statkiem po Wiśle – uczniowie przeszli jeszcze przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz wspięli się na 30 m Bramę Opatowską, na szczycie której znajduje się taras widokowy, z którego również można podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza.

Następnego dnia, po odpoczynku i noclegu w Tarnobrzegu, uczniowie udali się do Bałtowa.

Zwiedzanie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego uczniowie rozpoczęli od spaceru ścieżkami Jura Parku, podczas którego podziwiali naturalnej wielkości modele dinozaurów oraz innych prehistorycznych stworzeń. Następnie odbyła sięprzejażdżka amerykańskim autobusem (schoolbusem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi, m. in. strusiami. lamami, wielbłądami, jeleniami, dzikami oraz zwiedzanie Parku Miniatur - Polski w Miniaturze. Dodatkowo, wizyta w Oceanarium przeniosła uczniów w świat podwodnego życia ogromnych gadów, a seans w Kinie Emocji 5D dostarczył niezapomnianych przeżyć.

Przed wyruszeniem w drogę powrotną wszyscy uczniowie skorzystali również z atrakcji mieszczących się w Parku Rozrywki.

20.06.2023 r. o godz. 20:00, zmęczeni (bo upał dawał się we znaki), ale szczęśliwi, wszyscy uczniowie wrócili do swoich domów.

J. Kopczak