"Święta majowe”

30 kwietnia w naszej szkole uczciliśmy „Święta majowe”. Obchody rozpoczęliśmy od wywieszenia flagi państwowej na placu apelowym i odśpiewania przez całą społeczność szkolną 4 zwrotek hymnu państwowego. Tegoroczne świętowanie miało inny niż dotychczas przebieg, nie było typowego apelu, wierszyków i piosenek.

Klasy młodsze i dzieci z przedszkola w swoich salach obejrzały filmiki animowane, z których dowiedziały się jakie wydarzenia z historii Polski co roku wspominamy w naszym kraju i co one symbolizują, następnie pod okiem swoich wychowawców przygotowywały flagi, godło Polski,karty pracy o symbolach narodowych lub rozwiązywały zagadki.

Uczniowie klas IV-VII wysłuchali wykładu przygotowanego przez p. Elżbietę Dobosz. Nauczycielka historii przybliżyła okoliczności ustanowienia tak zwanych świat majowych, skąd one się wywodzą, od kiedy je obchodzimy, jaka jest ich idea i sens wspominania przez współczesnych Polaków. Wiadomości przekazane na wykładzie zobrazowane na prezentacji multimedialnej i wywieszona kilka dni wcześniej na korytarzu szkolnym gazetka, przygotowana przez p. Joannę Walczak, stały się bazą wiedzy, którą uczniowie mogli wykorzystać podczas gry terenowej.

Gra terenowa pod nazwą „W poszukiwaniu zaginionej konstytucji” została przygotowana dla uczniów starszych przez panie Elżbietę Dobosz i Joannę Walczak, które dzień wcześniej, po zakończonych lekcjach, gdy nikogo nie było już w szkole, w 6 punktach na terenie szkoły i 1 na placu zabaw ukryły karteczki z zadaniami. Uczniowie podzieleni na 8 grup w dwóch kategoriach wiekowych, otrzymali list od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz instrukcje gry, w jakiej kolejności mają zaliczać stacje zadaniowe. Grupy miały odszukać 23 lub 25 kolorowych karteczek, a gdy zebrali wszystkie otrzymywali kartę z krzyżówką, którą należało uzupełnić. Nad bezpieczeństwem uczniów w każdej stacji zadaniowej czuwali nauczyciele=opiekunowie.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i wypiekami na twarzy szukali karteczek. Jak się okazało, pomysłowość nauczycieli, gdzie je ukryć, przerosła spostrzegawczość wielu uczniów. O ile część kartek została szybko znaleziona, to praktycznie każda grupa długo nie miała kompletu i w niektórych stacjach uczniowie niemal przewracali sale lub korytarze „do góry nogami” i potrzebowali podpowiedzi. Zabawa zaangażowała nawet najbardziej opornych uczniów i zmusiła do pracy zespołowej również na etapie rozwiązywania haseł krzyżówki.

Wszyscy w dobrych humorach ukończyli grę i nietypowe obchody świąt majowych w naszej szkole, szczególnie związane z 233. rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. Ponadto, tradycyjnie w uroczystej Mszy świętej w intencji naszej Ojczyzny wziął udział poczet sztandarowy, w skład którego weszli najstarsi uczniowie szkoły: Gabriel Mogilany, Michał Fydrych, Łukasz Barzyk.

Zapraszamy od obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

                                                                                                                                                                     E.D.

NA GÓRĘ