NARODOWE CZYTANIE - 10 września 2019r.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda
z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość
w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem
i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu
i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że
w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii –
napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Na ósme narodowe czytanie zostało wybranych osiem nowel. Są to następujące utwory:

• Dobra pani Elizy Orzeszkowej -  autorka prezentuje problem fałszywej filantropii oraz kwestię wychowania.
  • Dym Marii Konopnickiej. Konopnicka w swoim utworze przedstawia wzruszającą historię matki i syna. Ukazuje problemy biedy, samotności oraz bezwarunkowej miłości matczynej i synowskiej.
  • Katarynka  Bolesława Prusa -  nowela jest opowieścią
    o chorobie ubogiego dziecka. Tytułowa katarynka to instrument, który powoduje wiele zmian w życiu bohaterów.
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków  Bruno Schulza. Inspiracją do napisania stała się autentyczna historia opowiedziana autorowi. Treść dotyczy wrażeń głównego bohatera  - Jakuba z przygotowań jego ojca -  Józefa do akcji strażackiej, którą miał kierować.
  • Orka Władysława Reymonta. W swoim utworze autor opisuje trudne życie na wsi.
  • Rozdzióbią nas kruki  i wrony  Stefana Żeromskiego - to jeden
    z najważniejszych komentarzy do powstania styczniowego w polskiej literaturze
  • Sachem Henryka Sienkiewicza. Autor opowiada o losie Indian prześladowanych w XIX wieku przez osadników niemieckich.
  • Sawa Henryka Rzewuskiego.  Nowela Sawa należąca do cyklu Pamiątki Soplicy przenosi nas w czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

W tym roku, w naszej szkole, do akcji norodowe czytanie przyłączyło się wielu ucznów, rodzice oraz nauczyciele, dlatego  zostało przeczytanych aż  pięć nowel, które reprezentują różne epoki i style. Łączy je to, co najważniejsze - są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Teksty czytali: rodzice panie Brygida Stanisławczyk, Karolina Woźniak oraz pan Sławomir Barzyk, nauczyciele pan dyrektor Andrzej Cecuła i pan Miłosz Kielar oraz uczniowie zgodnie
z kolejnością czytania: Kamil Krzywiecki, Erwin Jatczyszyn, Jadwiga Witek, Paulina Woźniak, Wiktoria Cecuła, Filip Mogilany, Michał Fydrych, Gabriel Mogilany, Czopor Julia, Paweł Lewicki, Gabriela Czura, Judyta Hydzik, Emilia Kiszka, Julia Sitek, Gabriela Niemiec, Antonina Adamiak, Weronika Krupianik, Karolina Buczek, Weronika Michalska,  Michalina Radwańska, Natalia Hydzik.

Na końcu spotkania każdy  mógł otrzymać pamiatkową kartę z pieczęcią ósmej edycji narodowego czytania.

Za rok będziemy mierzyć się z Balladyną Juliusza Słowckiego.