Święto Niepodleglości

Wydobywamy z zapomnienia,

ze stosu starzyzny poczciwe słowa -

prawość i miłość ojczyzny.

Powyższe słowa  stanowiły podsumowanie uroczystej akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodziliśmy w naszej szkole w piątek 10 listopada br.

W części pierwszej został odśpiewany hymn państwowy po uroczystym wprowadzeniu sztandarów.

Na początku  drugiej części zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły. Recytowali wiersze, zaśpiewali piosenkę Jesteśmy Polką i Polakiem. Mocnym akcentem kończącym ich występ był taniec - krakowiak. Po nich głos zabrali gimnazjaliści z klasy 2b. Swoim występem chcieli skłonić do refleksji na temat patriotyzmu, uświadomić, że patriotyzm dla dzieci i młodzieży to rzetelna nauka i poznawanie historii, dla starszych jest to szacunek i pamięć o tym, co polskie, dla nas wszystkich troska o wspólną przyszłość.

Dla całej społeczności szkolnej był to bardzo ważny dzień. Wszyscy założyli odświętne stroje, a każda klasa zaakcentowała tę uroczystość kotylionami wykonanymi według własnego pomysłu.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce pani Katarzyny Adamiak  za pomoc przy oprawie muzycznej, pana Jana Kmicińskiego - dzięki jego życzliwości gimnazjaliści mogli zaprezentować się w strojach historycznych, pana Waldemara Piotrowskiego, który udostępnił rekwizyty z Izby pamięci w Strachocinie i zbiorów własnych  oraz wszystkich tych, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości.