MUZEUM

19 lutego 2020r. uczniowie klasy VI i VII wybrali się z opiekunami p. Elżbietą Dobosz i p. Miłoszem Kielarem na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestniczyli w lekcji muzealnej.

Mogli rozszerzyć swoją wiedzę, głównie historyczną, związaną z naszym regionem, na którego terenie wydobyto zabytki archeologiczne i zgromadzono wiele cennych eksponatów z różnych miejscowości, począwszy od wczesnego średniowiecza po czasy II wojny światowej, a prezentowane w tymże muzeum. Poznali historię zamku królewskiego w Sanoku i okoliczności jego przebudowywania. Dużym zainteresowaniem, szczególnie chłopców, cieszyła się Zbrojownia, sala poświęcona różnym rodzajom uzbrojenia. Ekspozycja prezentowała sporą kolekcję broni rycerskiej tj. m.in. miecze, hełmy, pancerze, broń sieczną, umundurowanie i uzbrojenie późniejszych formacji wojskowych: broń palną małego i większego kalibru. Przechodząc poszczególne ekspozycje uczniowie mogli zobaczyć sztukę współczesną Mariana Kruczka oraz obrazy i szkice różnych artystów z XIX i początku XX wieku. Dziewczyny zainteresowały się rzecz jasna biżuterią i starymi monetami prezentowanymi w sali archeologicznej. Zwiedziliśmy sale prezentujące sztukę sakralną XII – XX wieku. W salach z ikonami i przedmiotami liturgicznymi zainteresowanie wzbudziły bogate w wymowną symbolikę, opartą na wydarzeniach ewangelicznych ikony ze scenami Sądu Ostatecznego i Pasji. Wiele komentarzy wzbudziła kolekcja obrazów Zdzisława Beksińskiego. Uczniowie żywo między sobą dzielili się uwagami z odbioru jego sztuki, od zachwytu po strach, od twórczej i kreatywnej interpretacji po pewną trwogę i wnioski związane z egzystencją człowieka, przemijaniem i śmiercią.

Ale jak to uczniowie, po wyjściu z muzeum, nie mogli doczekać się wizyty w Mac Donaldzie. Po uczcie duchowej przyszedł czas na ucztę dla ciała, po której wszyscy w dobrych humorach i z pełnymi brzuchami wrócili do szkoły.

NA GÓRĘ